Markerer 80-årsdagen for frigjøringen av Auschwitz

Auschwitz

Den 27. januar 2025 er det 80 år siden frigjøringen av Auschwitz. Kronprins Haakon og statsminister Jonas Gahr Støre vil representere Norge ved minneseremonien i Auschwitz på den internasjonale Holocaustdagen 27. januar.

Helga Arntzen

Helga Arntzen fra Risør har etablert både Hvite Busser til Auschwitz og Aktive Fredsreiser, der hun i dag arbeider. Hun er invitert til det offisielle programmet for markering av frigjøringen av Auschwitz 27. januar.

Også Helga Arntzen og Uwe Arntzen fra Aktive Fredsreiser i Risør et invitert og vil delta i markeringen i Auschwitz i Polen. - Det var et besøk i utryddelsesleiren Auschwitz for flere år siden som satte i gang mitt engasjement for å spre kunnskap om krig og folkemord til skoleelever i Norge. Ved å reise til Auschwitz og andre leire kan ungdom forstå hva som skjedde under andre verdenskrig. Og ikke minst utvikle holdninger om hva de selv kan bidra med for å skape en fredelig verden basert på et ukrenkelig menneskeverd, sier Helga Arntzen.

Hun har grunnlagt både Hvite Busser til Auschwitz og Aktive Fredsreiser som har tatt flere hundre tusen norske ungdommer med på holdningsskapende skoleturer til Auschwitz og andre leire.

Auschwitz var nazistenes største konsentrasjonsleir under andre verdenskrig, spesialbygd for masseutrydding av mennesker. Etter andre verdenskrig har Auschwitz blitt det fremste symbolet på nazistenes utryddelsespolitikk overfor de europeiske jødene. Gjennom hele etterkrigstiden, og spesielt fra 1980- og 1990-årene, er det fra nazivennlig og annet antisemittisk hold blitt gjort forsøk på å benekte eller minimalisere det som skjedde under nazistenes jødeutryddelser, inkludert Auschwitz.

Ungdom i Auschwitz

Hvert år er flere tusen norske skoleungdommer på holdningsskapende klasseturer til utryddelsesleiren Auschwitz. Det gir sterke og varige opplevelses for ungdommene.

- Skoleturene har vært en viktig motkraft mot nynazisme i Norge. Denne motkraften trenger vi også i dag, i Norge og verden forøvrig, sier Helga Arntzen.

En rekke statsledere kommer til 80-årsmarkeringen i Auschwitz mandag 27. januar. Det blir en høytidelig og alvorstung markering der også overlevende fra utryddelsesleiren er invitert sammen med familiemedlemmer.

Fra 2010 har 27. januar blitt markert som den internasjonale holocaustdagen til minne om frigjøringen av Auschwitz på denne datoen i 1945. Minnestedet og museet Auschwitz-Birkenau ble etablert i 1947 og ble i 1979 oppført på UNESCOs liste over verdens natur- og kulturarv.

Aktive Fredsreiser

Aktive Fredsreiser baserer sin ideologi på FNs verdenserklæring om menneskerettigheter, og vi forholder oss til FNs tusenårsmål 2000 - 2015 i vårt engasjement.

Vi har valgt et menneskerettighetsperspektiv for våre turer. Dette har mange årsaker, blant annet at menneskerettighetene ble til på bakgrunn av hendelsene under andre verdenskrig. Menneskerettighetene er derfor et godt pedagogisk redskap for å få elevene som er på tur med oss til å reflektere over hendelser i dag, i lys av historien.

Om oss

Personvern

Personvern og cookies.
Les om våre retningslinjer for cookies

Kontakt

Telefon:
(+47) 3715 3900 / 952 38 199

Epost:
kontor@aktive-fredsreiser.no

Postadresse:
Postboks 19 N- 4951 Risør

Besøks adresse:
Fredshuset, Kranveien 4B, 4950 Risør Norge
Foretaksnummer: 984 660 030
1998 -2025 © AKTIVE FREDSREISER - TRAVEL FOR PEACE