8. mars kvinnedagen
Likestilling er grunnlag for fred og utvikling
Vi ønsker oss en fredelig verden. I tillegg må vi sikre en bærekraftig utvikling basert på samarbeid og rettferdighet. Likestilling mellom menn og kvinner er avgjørende for å nå målene. Likestilling ivaretar også menneskerettighetene. Det er et viktig perspektiv når vi markerer og feirer den internasjonale kvinnedagen 8. mars.
På den internasjonale kvinnedagen i 2024 advarte FNs generalsekretær Antonio Guterres mot et tilbakeskritt for kvinners rettigheter. Han antydet at med dagens tempo kan det gå så lang tid som tre århundrer før likestilling blir en virkelighet. Trolig kan FNs generalsekretær gjenta det samme i år. I de siste 10-15 år har vi sett at likestilling mellom kjønnene, seksuelle rettigheter og helse og muligheter til familieplanlegging blir stilt spørsmål med og motarbeidet i flere land.
Det er mange land der kvinner rammes ekstra hardt. Ikke minst gjelder det i svært fattige land. Internasjonal bistand har bidratt til å hjelpe kvinner spesielt. Ved dramatiske kutt i bistand, som nå fra USAID, kan kvinner rammes ekstra hardt.
I Afghanistan har kvinner mistet en rekke grunnleggende rettigheter etter at Taliban tok makten i 2021. Kvinner gjøres usynlige, skal ikke vise seg eller kunne si sin mening. Nesten 2,5 millioner jenter er fratatt retten til utdanning. Det utgjør omtrent 80 prosent av alle jenter i skolealder i følge FN-organisasjonen Unesco.
DR Congo har vært preget av krig og konflikt i flere tiår. Fredspris-mottaker Dennis Mukwege har flere ganger gitt rystende beskrivelser av den seksuelle volden landet. Over halvparten av kvinnene i landet har vært utsatt for fysisk eller seksuell vold og kvinner og jenter er spesielt sårbare i den voldelige konflikten som fortsetter øst i landet.
Mot slutten av fjoråret kunne FNs høykommissær for menneskerettigheter bekrefte at nær 70 prosent av de drepte i Gaza-krigen er kvinner og barn. Det viser hvor sårbare kvinner og barn er i krig og væpnet konflikt.
Samtidig som vi ser kvinners ekstreme sårbarhet i land og områder med krig og væpnet konflikt, må vi passe på at likestillingen ikke gradvis skyves i negativ retning også i fredelige land. Vi ser at godt organiserte aktører med stor innflytelse fremmer en konservativ agenda og mener at familietradisjoner, kultur og tradisjon trues av de som kjemper for likestilling.
Hva kan vi så gjøre på kvinnedagen 8. mars og helst hele resten av året? Jo, vi må passe på å se kvinners perspektiv i all samfunnsutvikling. I mange tilfeller er det kvinner som gjennom både individuell og felles handlekraft skaper positive, og ikke minst fredelige, endringer i samfunnet.
Vi i Aktive Fredsreiser har konsentrert oss om arbeid for fred og menneskerettigheter gjennom mange år. Vi har hatt gleden av å møte kvinner som har kjempet for sine egne og andres rettigheter. I hjelpearbeidet vårt til Sutukoba i Gambia har vi lagt stor vekt på utdanning og matforsyning. Selv om dette er viktig for begge kjønn er vi spesielt opptatt av at ikke jenter og kvinner blir oversett.
Gjennom prisutdelingene Fangenes Testamente og Blanche Majors Forsoningspris har vi også blitt presentert for kvinner i viktige posisjoner. Jeg tenker ikke minst på Safia Abdi, opprinnelig fra Somalia, som fikk Blanche Majors Forsoningspris i 2007 og som har deltatt på våre arrangementer i nesten alle år siden hun fikk prisen. Safia har som sykepleier og aktivist arbeidet spesielt mot kvinnelig omskjæring og alltid hatt et stort engasjement for å fremme aksept og forståelse mellom kulturer. Siste året gikk de to prisene til ekstremisme-forsker Cathrine Thorleifsson og Lindis Hurum på vegne av Leger Uten Grenser. Begge kvinner som har markert seg sterkt i samfunnsdebatten.
Det internasjonale kvinnedagen 8. mars gir oss anledning til å reflektere over kvinners situasjon både lokalt og internasjonalt. Refleksjonen bør gå over i praktisk og tydelig solidaritetsarbeid. Det er nok av saker å engasjere seg i.
Helga Arntzen, Aktive Fredsreiser
Prisvinner Safia Abdi har som sykepleier og aktivist arbeidet spesielt mot kvinnelig omskjæring og alltid hatt et stort engasjement for å fremme aksept og forståelse mellom kulturer.